„Wróżby i tradycje andrzejkowe” w gr.III „Pszczółek”

30 listopada w grupie III odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe w ramach budzenia i rozwijania zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych. W czasie zabaw zostały stworzone warunki do różnorodnej aktywności, w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. W sali został „wyczarowany” nastrój wieczoru andrzejkowego poprzez dekoracje, muzykę i przebranie n-ki za wróżkę – czarodziejkę. Przedszkolaki brały udział w różnorodnych wróżbach m.in. w „studni życzeń”- wrzucały pieniążki do miski z wodą; „przestrogach” – losowanych z kapelusza; „wróżbach z orzechów”, których skorupki łączyły się na wodzie; „najdłuższej skórce”, którą rzucały za siebie i odczytywały pierwszą literę imienia chłopca lub dziewczyny; „wróżeniu z gwiazd”, w czasie której dowiadywały się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości; „sercach”, które przekłuwały; „imionach pod poduszką” i wielu innych. Wiele radości sprawiła im również zabawa „Czarodziejska miotła” i tańce przy piosenkach „Dwóm tańczyć się zachciało” i wielu innych. Jednak najwięcej uciechy i satysfakcji miały ze wspólnego wróżenia z czarodziejką w osobie nauczyciela, kiedy to z serduszek wrzucanych do pudełka wyczarowały ciasteczka z wróżbą dotyczącą przyszłości. Po zjedzeniu ciasteczek i przeczytaniu wróżb tradycyjnie, przy pomocy nauczyciela, wzięły udział w laniu wosku przez dziurkę od klucza.

Dzieci bawiły się znakomicie i na pewno na długo zapamiętają ten „wieczór andrzejkowy”.