Gr. III Pszczółki – „Warsztaty ceramiczne dla rodziców z dziećmi „Smok Wawelski”

5 grudnia w grupie III Pszczółek odbyły się warsztaty ceramiczne dla rodziców z dziećmi p.t.„Smok Wawelski”. W czasie zajęć dzieci wraz z rodzicami lepiły smoka, który po pożarciu owcy wypełnionej siarką poczuł straszne pragnienie i gasił je bezskutecznie w wodzie z Wisły. Celem zajęć było oswojenie dzieci z nowym materiałem plastycznym i skorzystanie z jego dobroczynnych walorów.

Glina przez swoja plastyczność sprawia, że jej wyrabianie i wałkowanie rozwija sprawność manualną dzieci. Szczególnie jest to ważne dla przedszkolaków. Podczas zabawy z gliną dzieci rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację uwagi, doskonalą koordynację wzrokowo –ruchową i wzmacniają poczucie własnej wartości. Jak wiadomo praca z gliną ma działanie terapeutyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dlatego w czasie warsztatów dzieci wyciszyły się, odprężyły i zrelaksowały (rodzice również). Pszczółki z przyjemnością wałkowały, ugniatały i modelowały glinę tak, aby powstał smok, który pije wodę. Trzeba przyznać, że zadanie nie było takie proste i rodzice również musieli się mocno zaangażować, ku radości dzieci.

Największą radością i nagrodą dla dziecka jest wspólna praca i zabawa z rodzicem. Czas zainwestowany w rozwój dziecka procentuje i wcześniej czy później przynosi pozytywne efekty. Widok 20 dzieci, „współpracujących” z rodzicami i najbliższymi sprawiał przyjemność. Pomoc dorosłych sprawiła, że efekt pracy był doskonały i dał ogromną radość i satysfakcję dzieciom. Glina to materiał, który przed wypaleniem musi długo schnąć dlatego dzieci muszą się uzbroić w cierpliwość i poczekać na ostateczny efekt swojej pracy. Bardzo dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i zaangażowanie.