Do poczytania dla mamy i taty…

Drodzy Rodzice !
Specjalnie dla Was postanowiliśmy prowadzić kącik z ciekawymi i przydatnymi artykułami znalezionymi dla Was!

Raz w miesiącu będziemy wrzucać artykuły , które pomogą Wam odpowiedzieć na nurtujące pytania i zwrócą uwagę na ważne sprawy !

Będziemy dbać, aby mama i tata miał co do poczytania
Pani Kasia i Pani Kamila.

UWAGA, UWAGA ! TO KONIEC WAKACJI 😉

Czas wakacji dobiega końca, jak zawsze minęły zbyt szybko. Dla wielu rodziców to czas nerwowy, bo przyszedł czas na rozstanie się ze swoimi pociechami. Stres, myśl „Czy będzie płakał-a?”, „Czy polubi Panie ?”, „Czy będzie mieć kolegów, czy będzie bawić się sam-a?” Te pytania pojawiają się w głowie. doskonale to rozumie w tym roku stawiam się w sytuacji nie tylko nauczyciela, ale również rodzica. Zdaje sobie sprawę, jak bardzo przeżywa się rozstanie. Myśl , która powinna Nam towarzyszyć to jak ułatwić rozstanie z dziecku.

Pożegnanie z wakacjami – Na dzień/weekend przed powrotem do szkoły/przedszkola warto pożegnać się z wakacjami. Możecie wspólnie przygotować „uroczystą kolację”, zrobić razem obiad lub pójść na pizzę, by nadać temu pewną wyjątkową formę. W trakcie takiego rodzinnego spotkania powspominajcie najlepsze/najciekawsze momenty, zapytajcie się dzieci co myślą o tegorocznych wakacjach, co im się podobało, a także czy mają jakieś pomysły, marzenia na kolejne. Sami również opowiedzcie o swoich uczuciach. Taka wspólna rozmowa daje możliwość lepszego poznania się, a także wskazania, że zakończenie takiego przyjemnego okresu może być ciężkie dla każdego.

Ustalenie rytmu dnia – W pierwszym tygodniu przedszkola ustalcie wspólnie rytm dnia. Wprowadźcie wcześniejsze chodzenie spać, zaproponujcie dzieciom sposoby na wyciszenie się przed snem (oglądanie/czytanie książek, słuchanie audiobooków), tak by ich organizm i układ nerwowy mógł się przygotować do wejścia na inny sposób funkcjonowania. Kiedy znacie już plan zajęć, wiecie jakie aktywności będą miały dzieci po przedszkolu, usiądźcie wspólnie i rozpiszcie/rozrysujcie (dla dzieci nieczytających) plan tygodnia i wywieście w widocznym miejscu, tak żeby najmłodsi wiedzieli, co ich czeka. Wiadomo, że początkowy plan może różnić się od docelowego, w pierwszych tygodniach jeszcze kilka rzeczy może się zmienić. Ważne jest jednak, by dać dzieciom poczucie przewidywalności i stałości (nawet tymczasowej) na początku nowego roku szkolnego, by z powrotem weszły w rytm.

Wydawnictwa przygotowały nam spory wybór, na przygotowanie się do rozstania, serdecznie polecam:

„Jadzia Pętalka, zostaje z nianią”- super Barbara

Kicia Kocia w przedszkolu – Głowińska Anita

Ignacy idzie do przedszkola | Dla dzieci \ 0-3 lat Dla …

Mądra mysz. Maks idzie do przedszkola – Tielmann Christian …

 

 • „Co dziecko powinno słyszeć od dorosłych?”

Polecamy przeczytać artykuł, tak często zapominamy o najprostszych słowa, a Nasze dzieci na nie czekają 😉

Zobacz obraz źródłowy

Oto kilka ważnych zdań :

 1. Kocham Cię.
 2. Dziękuję za pomoc.
 3. Przepraszam, pomyliłam/ -em się.
 4. Jesteś ważny !
 5. Ufam Ci.
 6. Co o tym myślisz?
 7. Wybaczam ci.
 8. Pomogę Ci w potrzebie.
 9. Nie oceniam Cię .
 10. Rozumiem Cię.ARTYKUŁ NR 2

co-dziecko-powinno-slyszec-od-doroslych-235-1020

 

 

 • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
  jaką sobie ludzkość wymyśliła.“

  — Wisława Szymborska

 

Popołudnie z książką to bardzo popularna, aktywność przedszkolaków po obiedzie.  Zapraszanie rodziców, do przedszkola, aby to oni przeczytali dzieciom było to dla nich wielkie przeżycie, kiedy to mama czy tata mogli przyjść , zawsze rozpierała ich duma, że to właśnie ich rodzic zajmuje miejsce nauczyciela . Pandemia w tym roku pokrzyżowała nasze plany.

Dlatego Pani Kasia i Kamila wpadły na inny pomysł, działania. Dzięki chęci i wielkiemu zaangażowaniu rodziców z Grupy Biedronki mogliśmy zrealizować nasz pomysł , aby rodzice nagrywali nam jak czytają bajkę z całą rodzinną, a my raz w tygodniu po obiedzie z niecierpliwością czekamy na ten moment, kiedy to otworzymy na rzutniku kolejną bajkę , zawsze dla dzieci jest to bardzo wyczekiwany moment kto tym razem będzie czytał opowiadanie.  Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za czas, który poświęcają , ale proszę uwierzyć , że WARTO ! Za sam uśmiech dziecka , za te iskierki w oczach kiedy widzi siebie w raz z rodziną czytających bajkę.

Dlatego my bardzo zachęcamy do czytania wieczorem , przed snem.  Drodzy Rodzice , jeśli dziecko będzie widziało Was z książką , zapewne za kilka lat samo będzie sięgać po książki. Będzie dla niego to coś naturalnego , pewnego rodzaju potrzeba .

Więcej o roli książek na każdym etapie rozwoju dziecka, podsyłamy w poniższej publikacji.  Zachęcamy do zapoznania się z nią :

http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura.pdf

Zapraszamy!