Grupa IV „Mrówki” -warsztaty ceramiczne

14 grudnia dzieci z gr. IV „Mrówek” wybrały się na warsztaty ceramiczne do Nowohuckiego Centrum Kultury. W czasie zajęć dzieci zrobiły z gliny bałwanka i gwiazdkę świąteczną. Celem zajęć były zabawy z ciekawym materiałem plastycznym jakim jest glina  i skorzystanie z jego dobroczynnych walorów.

Glina przez swoja plastyczność sprawia, że jej wyrabianie i wałkowanie rozwija sprawność manualną dzieci. Szczególnie jest to ważne dla przedszkolaków. Podczas zabawy z gliną dzieci rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację uwagi, doskonalą koordynację wzrokowo –ruchową i wzmacniają poczucie własnej wartości. Mrówki z przyjemnością wałkowały, ugniatały i modelowały glinę przy pomocy wałków, następnie odrysowywały wykałaczką według schematu bałwanka i gwiazdkę, na miarę swoich możliwości, przy małej pomocy nauczyciela. Trzeba przyznać, że zadanie nie było takie proste, glina okazała się trochę twarda i przy wałkowaniu trzeba było się trochę napracować. Efekt pracy był „doskonały” i dał ogromną radość i satysfakcję dzieciom. Wypalone prace odbierzemy, kiedy będą gotowe.

Małgorzata Lewińska