Grupa IV „Mrówki”- Lekcja muzealna – „Przy polskim stole”-12.12.18

Grupa IV „Mrówki”- Lekcja muzealna  – „Przy polskim stole”-12.12.18

12 grudnia dzieci z grupy IV Mrówek, w ramach projektu, „Mali patrioci”  wybrały się na lekcję muzealną Przy polskim stole. Historia kuchni, świąteczne obyczaje” do   Gmachu Głównego Muzeum Narodowego – Galerii Rzemiosła Artystycznego.
Mrówki miały możliwość  poznać dawne świąteczne zwyczaje, ówczesny savoir – vivre oraz życie codzienne w dawnych epokach. Przedmioty wchodzące w skład zastawy stołowej oraz dawne naczynia pozwoliły dzieciom wyobrazić sobie jak wyglądały święta i uroczystości rodzinne. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

Przy gablocie, w której eksponowane są łyżki staropolskie, prowadząca opowiadała dzieciom, że w dawnych epokach nie było jeszcze widelców i wszystko jadło się łyżką , którą zaproszeni goście przynosili  na wigilię ze sobą, w związku z tym , że kolacje wigilijne były bardzo liczne i gospodarz nie posiadał tak dużo srebrnej zastawy. Każdy z gości przynosił więc łyżkę schowaną w bucie, gdyż  goście nie posiadali kieszeni w ubraniach. Przedszkolaki oglądały również  gablotę, w której zgromadzono noże i widelce z XVII i XVIII wieku.  Prowadzący opowiadała  o piernikach, ich historii oraz pokazywała  do rozpoznania przyprawy, które są do tego ciasta dodawane (laskę wanilii czy imbir) oraz inne przyprawy świąteczne. Mrówki usłyszały również opowieści o zwyczajach i przesądach wigilijnych, przestrzeganie których miało przyczynić się do szybkiego zamążpójścia. Następnie w sali edukacyjnej dzieci wykonały zadanie plastyczne – ozdabiały filiżanki motywami świątecznymi.

Dzieci były tak zasłuchane i zaciekawione oraz tak aktywnie brały udział w zajęciach, że aż prowadząca przedłużyła lekcję muzealną. Jak się potem okazało Mrówki w domu opowiedziały rodzicom wiele ciekawostek i zasłyszanych opowieści.

Małgorzata Lewińska