Grupa IV „Mrówki” Lekcja muzealna „Kraków 100 lat temu”

27 listopada dzieci z grupy IV Mrówek, w ramach projektu, „Mali patrioci” wybrały się na lekcję muzealną „Kraków sto lat temu” do Kamienicy Szołayskich. im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa: „Kraków 1900”.Dzieci mogły poczuć atmosferę miasta sprzed stu lat, dowiedzieć się o jego mieszkańcach, ich pracy, zainteresowaniach, obyczajowości, sztuce i sposobach spędzania wolnego czasu.. Obejrzały obrazy i autoportety wielkich malarzy tamtych czasów m.in. Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. Pani przewodnik pokazała im zabawki z przed stu lat np. misia, lokomotywę parową z napędem sprężynowym, drewniany tramwaj, słonia czy misia na rowerku trójkołowym.

Przedszkolaki mogły zobaczyć również modne stroje, w których eleganckie krakowianki ubierały się zarówno na co dzień jak i na bale. Dzieci zobaczyły również jak wyglądały w tamtych czasach stroje kąpielowe i myślały, że to strój do tenisa.

„Mrówki dowiedziały się , że około 1900 roku Kraków bardzo intensywnie się rozwijał i stał się duchową stolicą Polski. Tematy lekcji muzealnej były skierowane właśnie do najmłodszych odbiorców. Zajęcia wprowadzały w świat sztuki przez obserwację, doświadczenie i samodzielną twórczość. Dzieci mogły zaprojektować własną zabawkę w ramach zajęć plastycznych. Na pamiątkę wizyty Mrówki dostały kopie gazet z tamtego okresu.

Małgorzata Lewińska