III edycja Ogólnopolskiego Projektu Czytelniczego „Bajeczna Księga”

Czas realizacji : listopad 2021-  czerwiec 2022

Realizator : mgr Małgorzata Lewińska -grupa IV „Mrówki”

W tym roku podobnie jak w dwóch ubiegłych latach , przystąpiłam z dziećmi z gr. IV „Mrówki” do III edycji Ogólnopolskiego Projektu Czytelniczego „Bajeczna Księga”, którego ambasadorką jest pani  Ewa Stadtmüller- poetka i pisarka.

Celem  projektu jest :

• promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków;
  • stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej;
  • angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.

Po stworzeniu „Bajecznej księgi”, w której umieszczony został początek opowiadania „Kicany berek i noc rozterek” napisany przez panią Ewę Stadtmüller, przeprowadziłam zajęcia mające na celu rozpoczęcie projektu i zachęcenie do niego dzieci. Następnie chętne  dzieci razem z rodzicami  tworzą kolejne części opowiadania, i  różnymi technikami , wykonują  do nich ilustracje. Dzieci przynoszą księgę do przedszkola, a ja czytam kolejne fragmenty, przypominam treść poprzednich, poszerzam treści prozdrowotne (tematem opowiadania  są problemy  z leczeniem  choroby zakaźnej) i dostosowuję zajęcia do treści kolejnego fragmentu. Dzieci próbują opowiadać treść i szukają nowych rozwiązań -”burza mózgów”. Uczą się budować poprawne wypowiedzi, ćwiczą koncentrację uwagi, uczą zachowań prozdrowotnych, doceniają znaczenie i moc przyjaźni, lojalności i uczciwości.

Projekt będzie  kontynuowany, w II półroczu. Obecnie przystąpiło do niego kilkoro dzieci wraz z rodzicami. Dotychczasowa relacja -sprawozdanie wraz ze zdjęciami- zostanie  umieszczona wkrótce  na stronie i  fb przedszkola.

Serdecznie zapraszam Rodziców do dalszego udziału wraz z dziećmi w tym projekcie, ponieważ dzieciom sprawia to ogromną radość i z niecierpliwością czekają na kolejne przygody bohaterów.

mgr Małgorzata Lewińska