„Pokażę Ci mój mały Świat” -Biedronki

Ogólnopolski projekt edukacyjny

„Pokażę Ci mój mały świat”

– projekt autorski

CZAS TRWANIA: wrzesień 2021 – czerwiec 2022

Autor projektu : mgr Katarzyna Kołodziej-Ścigalska

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021 / 2022 (punkt 1 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; punkt 2 – wychowanie do wartości, zaangażowanie społeczne; punkt 3 – wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacja patriotyczna, poznawanie polskiej kultury)

Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

CEL GŁÓWNY:

• Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, chodzimy do polskiego przedszkola, naszą ojczyzną jest polska.
  • Poznawanie wybranych krajobrazów charakterystycznych dla naszego kraju.
  • Rozwijanie zainteresowania pięknem naszej ojczyzny.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

• Zapozna się z mapą Polski; wskaże na mapie stolicę Polski – Warszawę , Kraków, Zakopane, Kielce, Gdańsk.
  • Pozna wybrane krajobrazy charakterystyczne dla naszego kraju, np. krajobraz nizinny, nadmorski, górski.
  • Pozna swoją najbliższą okolicę, oraz otrzyma podstawowe informacje o najbliższej okolicy innych grup przedszkolnych na terenie Polski.
  • Nawiąże współpracę z innymi przedszkolami.

W ramach programu dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę na Rynek Krakowski, aby poznały swoje miasto najważniejsze zabytki, oraz zwiedziły Smoczą Jamę i legendę o Smoku Wawelskim. Podczas wycieczki wykonane zostały zdjęcia , po powrocie wspólnie spisaliśmy wszystko co zapamiętaliśmy o naszym mieście . W październiku i listopadzie chodziliśmy na spacery , na których poznawaliśmy naszą najbliższą okolice . Następnie z naszego miasta i najbliższej okolicy wykonana została prezentacja, którą przekazaliśmy do innych przedszkoli.

Nasze Biedronki w grudniu oglądnęły prezentację o Warszawie.
Dowiedziały się, że jest stolicą Polski, poznały herb Warszawy, dowiedziały się , że jest tam sławny Pałac Kultury.

Zakopane , Kielce i Gdańsk nasze przedszkolaki poznają w II semestrze.

Nauczyciele:

mgr Katarzyna Kołodziej-Ścigalska