„Mrówki”-gr. IV –w muzeum „Dom Jana Matejki”

20 lutego dzieci z gr.IV wybrały się w ramach projektu „Mali patrioci” do oddziału Muzeum Narodowego „Dom Jana Matejki” na lekcję muzealną „Zmysły artysty- w pracowni malarza”.

W ramach tematyki tygodnia „Wielcy Polacy-Jan Matejko” dzieci zwiedziły dom rodzinny jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli nurtu malarstwa historycznego, kolekcjonera, prekursora konserwacji i ochrony zabytków, profesora i wieloletniego dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, członka wielu towarzystw i stowarzyszeń artystycznych i naukowych.

Mrówki wzięły  również udział w lekcji muzealnej „Zmysły artysty- w pracowni malarza”, w czasie której dowiedziały się co to jest faktura, szkic, inspiracja. Przedszkolaki poznały strukturę dzieła sztuki oraz tajniki pracowni artysty.  Zobaczyły akcesoria malarskie (sztaluga, blejtram, paleta), m.in. paletę, z której korzystał Jan Matejko. Obejrzały także przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście i jego rodzinie, a także prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości malarza od wczesnych studiów olejnych po płótna o tematyce historycznej m.in. „ Mikołaj Kopernik”. Na zakończenie lekcji muzealnej dzieci przez chwilę zabawiły się w modeli wielkiego malarza, a potem same spróbowały zostać malarzami wykonując pracę plastyczną i wykazując się kreatywnością i inwencją twórczą. Pani prowadząca zajęcia była pod wrażeniem ich wiedzy i umiejętności.

Małgorzata Lewińska