Podziemia Rynku gr. IV „Mrówki”

18 października dzieci z grupy IV Mrówek, w ramach projektu, „Mali patrioci”,  wybrały się na zwiedzanie Podziemi Rynku,  skarbca wiedzy o przeszłości Krakowa. Przedszkolaki na własne oczy mogły zobaczyć ślady wielowiekowej historii tego miejsca i poznać, dzięki pani przewodnik, dzieje średniowiecznego Krakowa. Szlak turystyczny wiódł pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych takich jak m.in. Sukiennice. Przedszkolaki  mogły zobaczyć fragmenty brukowanych dróg, a także dowiedzieć się jak postępował proces podnoszenia Rynku na przestrzeni kilkuset lat..

Liczne zabytki przybliżyły dzieciom życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków. „Mrówki” zobaczyły na wystawie m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, przybory higieniczne, ozdoby, groty strzał oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala z XIII w.  Dzieci poznały wagę do ważenia m.in. soli, ołowiu i, ku ich radości, zostały zważone.

Wystawę w  Podziemiach Rynku wzbogacały multimedia w postaci ekranów dotykowych , hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych. Był również pokój zabaw, gdzie przedszkolaki  mogły wysłuchać legend i pobawić się na ekranach dotykowych prezentujących zawody średniowieczne, a  dziewczynki mogły na ekranie  ubierać damy w stroje średniowieczne.

Na zakończenie odbyło się spotkanie z mincerzem , który pokazał dzieciom proces wybijania monet i pozwolił, abym własnoręcznie wybiła monetę  dla dzieci, którą to zabraliśmy do przedszkola na pamiątkę naszego pobytu w Podziemiach Rynku.

Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i była  okazją do zapoznania ich z historią miasta, w którym mieszkają, a także  kształtowania postaw szacunku wobec przeszłości i pamiątek historycznych.

Małgorzata Lewińska