Gr. IV „Mrówki” Lekcja muzealna „Namaluj mi bajkę” i zwiedzanie Wieży Ratuszowej

11 października dzieci z grupy IV Mrówek, w ramach projektu, „Mali patrioci”  wybrały się na lekcję muzealną „Namaluj mi bajkę . Legendy, baśnie, mity w obrazach” do  Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zwiedziły również Wieżę Ratuszową na Rynku Głównym.

Idąc do muzeum od Barbakanu , traktem królewskim, poprzez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską obok domu Jana Matejki , następnie  obok Kościoła Mariackiego, pomnika Adama Mickiewicza, „Mrówki” przypominały sobie wycieczki z ubiegłego roku i informacje o zabytkach, które w ubiegłym roku zwiedzały. Okazało się, iż niektórzy dużo pamiętają.

Lekcja  dotyczyła  różnych opowieści, których źródłem są eksponaty zgromadzone w muzeum. Zajęcia przybliżyły dzieciom legendy, mity i baśnie. Dzięki różnorodnym źródłom, dzieci  poznały panujące dawniej obyczaje, obrzędy, utrwaliły znane legendy i poznały nowe. Zajęcia, rozwijały wyobraźnię, były  również okazją do kształtowania postaw szacunku wobec przeszłości i pamiątek historycznych, także tych związanych z własną rodziną i otoczeniem. Po zakończeniu lekcji, zajadając smaczne drożdżówki, przedszkolaki mogły podziwiać  Rynek z tarasu kawiarni mieszczącej się na I piętrze Sukiennic.

Następnie dzieci zwiedziły Wieżę Ratuszową wspinając się po schodach, co wiązało się z pewnym wysiłkiem, ale co to dla naszych Mrówek-sama przyjemność. Wieża ma 70 metrów wysokości i jest pozostałością ze zburzonego w 1820 roku Ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.

Jednym słowem wycieczka się udała. Pogoda nam dopisywała, dzieci miały wspaniałe humory, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim zobaczyły na własne oczy zabytki, które do tej pory znały tylko z ilustracji.