Lekcja muzealna „Rycerze i damy”- gr. IV

2 października dzieci z gr. IV „Mrówek” w ramach projektu „Mali patrioci” wybrały się na lekcję muzealną „Rycerze i damy”, która odbyła się na Wawelu w salach  Zbrojowni. Mimo niesprzyjającej pogody mróweczki w dobrych humorach dotarły na Wzgórze Wawelskie i  wzięły udział w zajęciach, w czasie których poznały między innymi  drogę do godności rycerskiej zaczynając od funkcji pazia, poprzez giermka, aż  do pasowania na rycerza. Dowiedziały się również jaka była rola rycerza w społeczeństwie i jego obowiązki wobec króla. Podczas lekcji muzealnej, przy eksponatach, omawiane było także uzbrojenie i formy walki zarówno w turniejach jak i na polu bitwy. Dzieci dowiedziały się ile ważyła  zbroja rycerza i jak długo trzeba ją było zakładać.

Pani przewodnik przedstawiła również postać damy, jej zajęcia i miejsce w życiu rycerza.

Na koniec zajęć odbyło się pasowanie na rycerza i można było przymierzyć przyłbicę rycerską. Następnego dnia w czasie omawiania zajęć w przedszkolu okazało się, że mrówki  dużo zapamiętały z lekcji muzealnej i bardzo im się podobała.

Małgorzata Lewińska